denemecevaplarözdebirtöderyks 2023dgs 2023ales
DOLAR
18,8197
EURO
20,3115
ALTIN
1.128,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Hafif Yağmurlu
5°C
İstanbul
5°C
Hafif Yağmurlu
Pazartesi Kar Yağışlı
2°C
Salı Yağmurlu
4°C
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Az Bulutlu
7°C

2023 2024 TYT Türkçe Cümlede Anlam Test Çöz-1

2023 2024 TYT Türkçe Cümlede Anlam Test Çöz-1

2023 2024 TYT Türkçe Cümlede Anlam Test Çöz – 1. Cümlede Anlam Test TYT, Cümlede Anlam Test TYT Çıkmış Sorular, Cümlede Anlam Test Çöz, TYT Cümlede Anlam Test PDF

TYT Türkçe Cümlede Anlam Test Çöz

ÖSYM sınav formatına uygun olarak uzman ekibimiz tarafından hazırlanan 2023 2024 TYT Türkçe Cümlede Anlam Testi Çöz deneme sınavı toplam 20 sorudan oluşmaktadır. Sınav için tahmini süre 20 dakikadır. TYT Cümlede Anlam Deneme Sınavı sonunda doğru ve yanlışlarınız görebilir, başarınızı ölçebilirsiniz.

TYT KAÇ NET KAÇ PUAN

Konu ve KategoriSoru SayısıSüre
TYT Türkçe Test Çöz20 soru20 dakika
Tüm TYT Türkçe Testleri ÇözOnline Test Çöz SayfasıTYT Deneme PDF

TYT Türkçe Cümlede Anlam Test Çöz - 1

Tebrikler - TYT Türkçe Cümlede Anlam Test Çöz - 1 adlı sınavı başarıyla tamamladınız.Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
"(I) Doğu Karadeniz'in dağlarını Türkiye'nin diğer dağlarından farklı kılan yanı, yeşilidir. (II) Yazın en sıcak günlerinde bile bu yüksek dağlardan yeşil eksik olmaz. (III) Yeşil ise varlığını elbette suya borçludur. (IV) Binlerce metre yükseklikteki dağlar yağmuru üzerine çeker. (V) Burada dağların iki bin metre yüksekliğe kadar gür ormanlarla kaplanması yağışın bolluğundan kaynaklanmaktadır." Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde neden-sonuç ilişkisi vardır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
1 numaralı soru için açıklama 
"Burada dağların iki bin metre yüksekliğe kadar gür ormanlarla kaplanması yağışın bolluğundan kaynaklanmaktadır." cümlesinde neden-sonuç ilişkisi vardır.
Soru 2
(I) Ben eskiden kalıbına, kıyafetine, konuşmasına, yürüyüşüne bakarak, şu Nişantaşılı, bu Kadıköylü, bu Kasımpaşalı diye teşhisler koyardım. (II) Bu teşhis ve tahminlerim yüzde seksen de tutardı. (III) Şimdilerde bu yeteneğim kalmadı. (IV) Daha doğrusu bu semtlerde oturanlarda bu ortak nitelikler kalmadı. (V) Çünkü o nitelikleri insanlara, çevresinin dekoru, yani evleri, sokakları, bahçeleri; o semtin yerleşmiş eski kuşakları sindirirdi. Yukarıdaki parçanın anlam akışına göre “Şimdi bu semtlerin ne eski dekoru kaldı, ne de eski sakinleri” cümlesi, numaralanmış cümlelerden hangisinden sonra getirilmelidir?
A
I.
B
II.
C
III.
D
IV.
E
V.
2 numaralı soru için açıklama 
Ben eskiden kalıbına, kıyafetine, konuşmasına, yürüyüşüne bakarak, şu Nişantaşılı, bu Kadıköylü, bu Kasımpaşalı diye teşhisler koyardım. Bu teşhis ve tahminlerim yüzde seksen de tutardı. Şimdilerde bu yeteneğim kalmadı. Daha doğrusu bu semtlerde oturanlarda bu ortak nitelikler kalmadı. Çünkü o nitelikleri insanlara, çevresinin dekoru, yani evleri, sokakları, bahçeleri; o semtin yerleşmiş eski kuşakları sindirirdi. Şimdi bu semtlerin ne eski dekoru kaldı, ne de eski sakinleri.
Soru 3
"(I) Sekiz otuz haberlerinde, Edip Cansever'in ölüm haberi verildi. (II) Bu haber inanılmaz ölçüde sarstı beni. (III) Rastlanmadık bir biçimde ve yüksek sesle ağlamaya başladım. (IV) Turgut'ta bunca sarsılmamıştım. (V) Üst üste gelişte bir şey var belki de. (VI) Otuz yıllık arkadaşımdı. (VII) Yalnız sanat serüvenimiz değil, hayat serüvenimiz de iç içe durumlar yaşamıştı." Yukarıdaki parçada anlatılanların nedenleri hangi iki cümlede verilmiştir?
A
VI. ve VII.
B
V. ve VI.
C
IV. ve V.
D
II. ve III.
E
I. ve II.
3 numaralı soru için açıklama 
"Otuz yıllık arkadaşımdı." ve "Yalnız sanat serüvenimiz değil, hayat serüvenimiz de iç içe durumlar yaşamıştı." cümlelerinde verilmiştir.
Soru 4
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde "sanatın, insanların yaşamını kolaylaştırdığı" anlamı vardır?
A
Bir insan güzel sanatları severse, ona hiçbir iş ağır gelmez.
B
Sanat hayatı uzun, insan hayatı kısadır.
C
Yalnız sanat, ulusların yükselişini gösterir.
D
Sanatta elle tutulur tek ve belli bir gerçek yoktur.
E
Sanat da hayat gibi insan içine daldığı oranda genişler.
4 numaralı soru için açıklama 
"Bir insan güzel sanatları severse, ona hiçbir iş ağır gelmez." sanatın, insanların yaşamını kolaylaştırdığı anlamı vardır.
Soru 5
Aşağıdakilerden hangisi nesnel bir yargıdır?
A
Türk edebiyatında, bu alanda görülen bütün yeniliklerin babası Nedim'dir.
B
Türk edebiyatı 20. yüzyılda eski ve yeni ara­sında önemli aşamalar geçirdi.
C
Tarık Buğra, önce hikayeci sonra romancı olarak edebiyatımızda yer aldı.
D
Türk halkı şiiri sever; ama şiir gibi görünenleri değil gerçek şiiri sever.
E
Toplumumuzda, edebiyata karşı bir ilgisizlik olduğundan söz edilebilir.
5 numaralı soru için açıklama 
"Tarık Buğra, önce hikayeci sonra romancı olarak edebiyatımızda yer aldı." nesnel bir bilgidir çünkü herkes tarafından kabul edilmiştir.
Soru 6
"Herkese aynı kitabı önermem; biri için son derece ufuk açıcı olan bir kitap, ufku zaten gelişmiş bir başkası için uygun olmayacaktır." Bu cümlede verilmek istenen, aşağıdakilerden hangisidir?
A
Her kitap herkese aynı yararı sağlayamaz.
B
Kitap önermek, herkesin yapabileceği bir iş değildir.
C
Kitaplardan alınan tat, kişiden kişiye değişir.
D
Kimi kitaplar yararlı, kimileri zararlıdır.
E
Çok okuyan kişilerin hayal dünyası gelişmiştir.
6 numaralı soru için açıklama 
Anlatılmak istenen "Her kitap herkese aynı yararı sağlayamaz." seçeneğidir.
Soru 7
"Gıpta etmek, bir güçsüzlüğün, yetersizliğin ifadesidir. Güçlü insan gıpta etmez, gıpta ettiği şeylere… O gıpta ettiğim dostlarım, kentlerdeki yaşamlarının anlamsızlığının farkına varıp günün birinde cesur bir karar alabildiler." Yukarıdaki parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilebilir?
A
Ulaşmak için olanaklar yaratır.
B
Karar verebilir.
C
Kendini alıştırır.
D
Uzaktan bakmayı yeğler.
E
Ulaşmak için bir çalışma da yapmaz.
7 numaralı soru için açıklama 
"Ulaşmak için olanaklar yaratır." boşluğa getirilmelidir.
Soru 8
(I) Yaşam öyküleri, insanların değişmeyen yeryüzü serüvenlerini en ayrıntılı şekilde anlatan yapıtlardır. (II) Dünyanın neresinde olursa olsun insan aynıdır. (III) Savaşlar, acılar, ayrılıklar karşısında bütün insanların birbirine benzer tepkileri vardır. (IV) Uluslar, inançlar ve coğrafyalar insanın kendine özgü bu yanını değiştiremez. (V) Duyarlı bir kalp taşıyorsak, bir insanın dokunaklı öyküsü karşısında öteki insanlarla hemen hemen aynı tepkileri veririz. Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi tanım cümlesidir?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
8 numaralı soru için açıklama 
I. cümle tanım cümlesidir.
Soru 9
"Her şeyden şüphe edeceksiniz; hiçbir hazır bilgiyi —-." Yukarıdaki cümle aşağıdakilerden hangisiyle sürdürülemez?
A
Doğrudur diye hemen almayacaksınız.
B
Hemen kabul etmeyeceksiniz.
C
Şüpheyle karşılamayacaksınız.
D
Araştırmadan kabul etmeyeceksiniz.
E
Kabullenmeyeceksiniz
9 numaralı soru için açıklama 
"şüpheyle karşılamayacaksınız." seçeneği ile sürdürülemez.
Soru 10
(I) "Arının Uçları", sanatçının 1960'tan sonra yaz­dığı şiirleri içeriyor. (II) Yapıtın önsözünde, sanat­çının eserini sağken yayımlamak istediği anlatılıyor. (III) Ancak yapıt, şairin ölümünden yıllar sonra basılabilmiş. (IV) Şairin ilk şiirleri, Orhan Veli ile Cahit Külebi'nin tarzını çağrıştırıyor. (V) Sa­natçı, şiirlerinden bazılarını da bu iki şaire ithaf ettiğini belirtiyor.Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangi­sinde bir yorum söz konusudur?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
10 numaralı soru için açıklama 
IV. cümlede Şairin ilk şiirleri, Orhan Veli ile Cahit Külebi'nin tarzını çağrıştırıyor. cümlesinde tarzını yorumlamıştır.
Soru 11
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yargı, bir koşula bağlanmamıştır?
A
Açlığın ne olduğunu aç kalınca anlarsın.
B
Ah, güzelim çiçekler hiçbir zaman solmasa!
C
Söz kalpten çıkarsa kalbe kadar ulaşır.
D
Hasta yemek yiyebiliyor mu iyi sayılır.
E
Şiir okudukça duygulanıyorum, hayal alemine dalıyorum.
11 numaralı soru için açıklama 
"Ah, güzelim çiçekler hiçbir zaman solmasa!" koşula (şarta) bağlı söylenen kelime yoktur.
Soru 12
Aşağıdaki dizelerin hangisinde, anlatımda karşıtlıklardan yararlanılmıştır?
A
Deniz kenarında Mecnun gibi gezerdim.
B
Sevdayı dilberden gönül usandı.
C
Dertli, ne ağlayıp gezersin burada?
D
Ne dermandır ki, dert onda gizlidir.
E
Siz kimsiniz, niçin yalnızsınız burada?
12 numaralı soru için açıklama 
Dert - derman karşıtlığı vardır D şıkkında.
Soru 13
"Bir yapıtı değerlendirirken, o yapıtın hangi koşullar altında yazıldığını dikkate almak; hatta --- gerekir." Bu cümlede boş bırakılan yere düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilemez?
A
Sanatçının psikolojisini, o günün gerçekleri içinde değerlendirmek
B
O dönemde yaşayan okurların gözüyle yapıta bakmak
C
O dönemin siyasi ve toplumsal özelliklerini göz önünde bulundurmak
D
Yazarı bütün yönleriyle tanımaya çalışmakla zaman kaybetmemek
E
Dönemin sanat anlayışını ve yazarın dünya görüşünü incelemek
13 numaralı soru için açıklama 
Bir yapıtı değerlendirirken, o yapıtın hangi koşullar altında yazıldığını dikkate almak; hatta yazarı bütün yönleriyle tanımaya çalışmakla zaman kaybetmemek gerekir. şeklinde tamamlanmalıdır.
Soru 14
Bu dönemden sonra, ona gösterdiğimiz ilginin ve yaptığımız bakımın yönü değişti. (I). Artık yemek yemesiyle uğraşmıyorduk (II). Onu daha çok eğlendirmeye çalışıyorduk (III). Meraklı ve zekiydi, ama canı çabuk sıkılıyordu (IV). Bu nedenle her zaman kendisiyle ilgilenmemizi istiyordu (V). Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisi, kendisinden önce gelen cümlenin sonucu durumundadır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
14 numaralı soru için açıklama 
" Bu nedenle " bir ile başlayan sonucu verir.
Soru 15
(I) O, kısa süre Ankara ve Paris'te kalmasının dışında ömrünü İstanbul’da geçirmiş bir hikâyeci ve şairimizdir. (II) İstanbul’a tutkun olan şairin bütün hikâyeleri İstanbul’u anlatmaktadır. (III) Onun hikâyelerinde Boğaz'ı, İstanbul’u sahil bölgelerini, Taksim'i bulabiliriz. (IV) Beyoğlu'nu, Adaları, Eyüp ve mezarlıklarını olanca sıcaklığı ve canlılığıyla görebilmekteyiz. (V) "O Mahalle" hikâyesinde ise İstanbul'un bir kenar mahalle kültürü gözümüzün önünde canlanıverir. Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerden hangisi diğerlerinden daha "genel" anlamlıdır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
15 numaralı soru için açıklama 
II. cümle genel anlamlıdır.
Soru 16
(I) Tam üç yıl, gece gündüz çalıştığım halde, yayımlayabileceğim iki dörtlük yazamamıştım. (II) Dizelerin ardına takılmış, onları bir türlü geliştirememiştim. (III) Geliştirdiklerimi de beğen­memiş, yok etmiştim hemen. (IV) Dergileri izli­yor, o günlerde Ankara'da yapılan şiir söyleşi­lerini hiç kaçırmıyordum. (V) Kimseyi beğenmi­yor ama onlarınki gibisini de yazamıyordum.Bu parçada numaralanmış cümlelerin han­gisinde öz eleştiri yapılmamıştır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
16 numaralı soru için açıklama 
"Kimseyi beğenmi­yor ama onlarınki gibisini de yazamıyordum." Öz eleştiri yoktur.
Soru 17
(I) Romancı olmak, yalnızca yazı yazmayı bilmek demek değildir. (II) Romancının anlatacak konuları, olayları, okuyucuya söyleyeceği bir sözü olmalıdır. (III) Okur, sınırlı bir yaşantıya sahiptir, dar bir çerçeveye hapsolmuştur. (IV) Fakat okuduğu romanlar sayesinde başkalarının yaşantılarını, duygularını paylaşır. (V) Böylece, sınırlı olan yaşantısı, duygu ve düşünce evreni zenginleşir.Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde, romanın okura sağlayacağı yararlardan söz edilmiştir?
A
II. ve III.
B
III. ve V.
C
I. ve II.
D
IV. ve V.
E
III. ve IV.
17 numaralı soru için açıklama 
IV. ve V. romanın okura sağlayacağı yararlardan söz edilmiştir.
Soru 18
(I) Gündüzleri gezegen gözlemi yapmak için havanın temiz olduğu günler seçilmelidir. (II) Nem oranının fazla oluşu, güneş ışınlarının daha fazla saçılmasına neden olacağından, görüşü engeller. (III) Ay, gündüzleri Güneş’ten sonra en kolay gözlenebilen gök cismidir. (IV) Sabah saatleri, gündüz gözlemleri için daha uygundur. (V) Henüz Güneş atmosferi fazla ısıtmadığından, gözlem daha rahat olur. Yukarıdaki parçada numaralanmış cümlelerin hangi ikisinde neden-sonuç ilişkisi yoktur?
A
II. ve III.
B
I. ve II.
C
III. ve V.
D
II. ve IV.
E
III. ve IV.
18 numaralı soru için açıklama 
III. ve IV. cümlelerde yoktur.
Soru 19
(I) Bu oyun, savaşın etkilerini derinlemesine irdeleyen bir yapıt. (II) Yalnız içeriğiyle değil, çarpıcı anlatımıyla da ağırlığını hissettiriyor. (III) Yıkımın çocuklara yansımaları oyunun kurgusuna ustaca aktarılmış. (IV) Bununla birlikte aile içi sorunlar, derinlemesine bir gerçeklikle irdelenirken konunun dağılmasına neden olan ayrıntılara yer verilmiş. (V) Yazarın yararlandığı benzetmeler ve karşıtlıklar, çağrışım olanakları sunan şiirsel tablolar oluşturmamızı sağlıyor. Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisinde sözü edilen yapıtın "hem olumlu hem olumsuz" yönleri bir arada verilmiştir?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
19 numaralı soru için açıklama 
"Bununla birlikte aile içi sorunlar, derinlemesine bir gerçeklikle irdelenirken konunun dağılmasına neden olan ayrıntılara yer verilmiş." cümlesinde yoktur. Hem olumlu hem olumsuz yönleri bir arada verilmiştir.
Soru 20
Aşağıdaki dizelerin hangisinde yargı nedeniyle birlikte verilmiştir?
A
Bir tel kopar, ahenk ebediyen kesilir.
B
Buralardan uğurlanır mübarek aylar.
C
Eşsiz Boğaz, şerefli hayalin derindedir.
D
Doldurdu davul sesleri er meydanını
E
Bu güler yüzlü adam ben değilim.
20 numaralı soru için açıklama 
" Bir tel kopar, ahenk ebediyen kesilir." cümlesinde verilmiştir.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
20 tamamladınız.

TYT AYT DENEME SINAVLARI

Bunları da incele!

ETİKETLER: , ,
Yorumlar

fourteen + fifteen =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.