denemecevaplarözdebirtöderyks 2023dgs 2023ales
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
14°C
İstanbul
14°C
Çok Bulutlu
Pazar Açık
20°C
Pazartesi Hafif Yağmurlu
11°C
Salı Az Bulutlu
9°C
Çarşamba Az Bulutlu
11°C

2022 KPSS Türkçe Paragrafta Yapı Testi Çöz-1

2022 KPSS Türkçe Paragrafta Yapı Testi Çöz-1

2022 KPSS Türkçe Paragrafta Yapı Testi Çöz-1. Paragrafta Yapı Testi KPSS, Paragrafta Yapı Testi KPSS Çıkmış Sorular, Paragrafta Yapı Testi Çöz, KPSS Paragrafta Yapı Testi PDF. Türkçe Paragrafta Yapı Testi

KPSS Türkçe Paragrafta Yapı Testi Çöz

ÖSYM sınav formatına uygun olarak uzman ekibimiz tarafından hazırlanan 2022 KPSS Türkçe Paragrafta Yapı Testi Çöz deneme sınavı toplam 20 sorudan oluşmaktadır. Sınav için tahmini süre 20 dakikadır. KPSS Sözcük Yapısı Deneme Sınavı sonunda doğru ve yanlışlarınız görebilir, başarınızı ölçebilirsiniz.

KPSS PUAN HESAPLAMA

Konu ve KategoriSoru SayısıSüre
KPSS Türkçe Test Çöz20 soru20 dakika
Tüm KPSS Türkçe Testleri ÇözOnline Test Çöz SayfasıKPSS Çıkmış Sorular

KPSS Türkçe Paragrafta Yapı Test Çöz - 1

Tebrikler - KPSS Türkçe Paragrafta Yapı Test Çöz - 1 adlı sınavı başarıyla tamamladınız.Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Aşağıdaki cümlelerin hangisi bir paragrafın giriş cümlesi olamaz?
A
Tabiatla iyi geçinmenin yolu onunla zıtlaş­mamaktır.
B
Denemelerimin bir özelliği de olayları konuşturmamdır.
C
Kitap sevgisi, ilk defa çocukluk çağında başlar.
D
İnsan, çocukluğunda sevdiği bir şeyi daha sonraları da sevebilir.
E
Milletlerin kültürel zenginlikleri, ekonomik zenginliklerinden daha önemlidir.
1 numaralı soru için açıklama 
" Denemelerimin bir özelliği de olayları konuşturmamdır." olamaz.
Soru 2
(I) Yaşama şöyle bir baktığınızda doğadaki her şeyin insanlara sunulmuş armağanlar olduğunu ve insanların bu armağanları paylaştığını hisse­diyor olmalısınız. (II) Güneşi, havayı, suyu, mevsimleri, gökyüzünü, çiçekleri ve daha bir­çok şeyi paylaşırız. (III) Beni yaşamımda şaşır­tan birçok şey olmuştur. (IV) Bunlardan biri, ba­şını kuma soktuğu zaman kendisini kimsenin görmediğini zanneden deve kuşlarına benze­yen insanlardır. (V) Ne gariptir ki böyle insan sayısı çoğunluktadır. (VI) Bu insanlar, fark edil­diklerinin farkında değillerdir.Yukarıdaki paragraf ikiye bölünmek istense, ikinci paragraf numaralanmış cümlelerden hangisiyle başlamalıdır?
A
II
B
III
C
IV
D
V
E
VI
2 numaralı soru için açıklama 
ikinci paragraf III ile başlamalıdır
Soru 3
Bazı anne ve babalar çocuklarıyla duygusal olarak son derece yakın olmakla beraber, onla­rın istediklerini yapmak konusunda kendilerini aşırı zorlarlar. Onların yapacakları işleri bile hep kendileri yapar, onlara sorumluluk verme gereği duymazlar. Mesela okul öncesi çağda çocuğun üstünü kendileri giydirir, yemeklerini kendileri yedirir, okul çağında yataklarını kendi­leri toplar, ödevlerini onların yerine kendileri ya­parlar. Tabii yaşları ilerledikçe bu yükün altın­dan kalkamazlar. Bunun için ________ .Yukarıdaki paragrafın sonuna düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getiri­lebilir?
A
anne ve babaların kendi sorumluluklarını bilmesi gerekir.
B
çocuğa yaşıyla uyumlu sorumluluklar veril­mesi gerekir.
C
çocukların kişilik özellikleri çok önemlidir.
D
çocuklara yapamayacağı görevler verilme­melidir.
E
her çocuğun bir amacı olmalıdır.
3 numaralı soru için açıklama 
"çocuğa yaşıyla uyumlu sorumluluklar veril­mesi gerekir." getirilmelidir.
Soru 4
Empatinin en yoğun hissedildiği ortamlardan bi­ri aile ortamıdır. (I) Aile ortamında sürekli de­vam eden bir duygu alışverişi vardır. (II) Bir ço­cuğu en iyi anlayan annedir. (III) Annelik görevi kutsal bir görevdir. (IV) Anne çocuklarının duy­gularını hisseder, evladının yüzüne baktığı za­man düşüncelerini anlar, neredeyse onunla ya­şar, onunla sevinir, onunla üzülür. (V) Sorunla­rına mutlaka bir çözüm bulur; çünkü anne ile çocuk arasında sürekli bir empati vardır.Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
4 numaralı soru için açıklama 
III. cümle düşüncenin akışını bozmaktadır.
Soru 5
Çocukla arkadaşça ilişki içinde olmak gerçek­ten dünyanın en güzel duygularındandır. Çocukların değer verilmeye saygı ve sevgi gör­meye ihtiyaçları vardır. Anne ve babanın her şeyden önce çocuğuyla birlikte zaman geçir­mekten zevk alması gerekir. Sağlıklı bir anne ve baba çocuk ilişkisi içinde, arkadaşlık ilişkisi de doğal ve düzeylidir. Çocukla iletişimde güzel model olmak kadar çocukla yeterli vakit geçir­mek de önemlidir. Bununla beraber her çocu­ğun yapısı, kişilik özellikleri ve yaşı farklı oldu­ğuna göre ______ .Yukarıdaki paragrafın sonuna düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getiri­lebilir?
A
günlük yaşamdaki ihtiyaçları da farklı ola­caktır.
B
arkadaşlığın da çocuğun bu özellikleri göz önüne alınarak yapılandırılması gerekir.
C
çocuğun mizacına uygun meslekler seçil­melidir.
D
bazen arkadaşlık yapmak isteyecektir.
E
anne ve babanın çocuklarıyla iletişimi zor olacaktır.
5 numaralı soru için açıklama 
"arkadaşlığın da çocuğun bu özellikleri göz önüne alınarak yapılandırılması gerekir." getirilmelidir.
Soru 6
(I) İnsanı, toplum içindeki yaşam ve deneyimlerinin üç boyutu ile kavrayan tiyatro sanatı, niteliği gereği, öteki sanat kollarından daha aktif, daha tesirli bir yapıya sahiptir. (II) En eski çağlardan beri toplum üzerindeki etkisini sıkı kurallara bağlı olmasıyla sürdürür. (III) Bu sanatın, hayatın gerçeklerine sıkı sıkıya bağlılığı ve tesirlerinin kesinliği de işte bu yüzdendir. (IV) Çünkü tiyatro, ferdin şahsında aileyi, ailenin şahsında toplumu, toplumun şahsında da bütün insanlığı hedef alır. (V) Bu bakımdan tiyatro, köklerini doğrudan doğruya hayatın, şu midemiz ve kalbimizle kıskıvrak bağlı bulunduğumuz hayatın gerçeklerini içine salmıştır. Bu parçada numaralanmış cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
6 numaralı soru için açıklama 
II. cümle düşüncenin akışını bozmaktadır.
Soru 7
Şimdi ismini hatırlayamadığım bir şair de şiirinde söylüyordu şiir için; onun önemsediği, tahta bir kaşığa benzettiği şiirin sapını düz getirmekteydi marifet. Hikaye için de öyle değil mi durum? (I) Şiir zordur, tamam, peki hikaye çok mu kolay? (II) Ben hâlâ küçük insanları anlatmayı seviyorum. Çünkü onları çok iyi tanıyorum, çok iyi biliyorum. Bitmediler. (III) Ünlü bir yazar olmak, küçük insanlardan farklı bir konuma getirmiyor insanı. (IV) Bakış açısını, alçak gönüllü yaklaşımını da değiştirmiyor. Yakınlaşma, onları iyiden iyiye anlama, duygularına ve haklılıklarına ortak çıkma gücünüzü artırıyor. (V) Onların dünyaları renkli, onların dünyalarında hâlâ değişmeyen değerler var. Bu parça iki paragrafa ayrılmak istense ikinci paragraf numaralanmış cümlelerin hangisiyle başlar?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
7 numaralı soru için açıklama 
II. cümle ile başlar.
Soru 8
Dünyada neler olup bittiğini bilmekle ya da tutum bilim uzmanı olmakla iyi şiir yazmanın bir ilişkisi yoktur. (I) Benim karşılıklı oturup doğru dürüst iki söz edilemeyecek kadar bilgisiz her şeyi gırgıra alan şair arkadaşlarım oldu. (II) Sıradan bir insanın kafası, duyarlılığıyla bayağı beğenilen şiirler yazıyordu.(III) Bakıyorsunuz felsefe okumuş ya da siyasal tutum bilim okumuş ya da özel okumalarıyla bilgi nitelikleri kazanmış kişiler de başarılı şiirler yazabiliyorlar. (IV) Demek ki, şiir bilgi ortamında yeşerebiliyor, bilgisizlik ortamında da. (V) Gerekli olan onu yaratacak ya da yapacak şiir uzmanı kişi, yani şair. Bu parçada numaralanmış yerlerden hangisine “Tersine de sayısız örnek var.” cümlesi getirilirse parçanın anlam bütünlüğü sağlanır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
8 numaralı soru için açıklama 
III numaraya “Tersine de sayısız örnek var.” cümlesi getirilirse parçanın anlam bütünlüğü sağlanır.
Soru 9
(I) Yayla, Orta Anadolu dağlıklarının düzü demektir. (II) Yaylalarda temiz hava ve tükenmez güneş vardır. (III) Yayla için ağlar, bütün suları için için aktığı gibi. (IV) Yaylalara daha çok, şehrin bunaltıcı havasından kurtulmak isteyenler gelir. (V) Mizaç, Anadolu’nun yaylasında dik, soğuk sularında titiz, ılık sularında sinirli, sıcak sularında kıvraktır. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerin hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
9 numaralı soru için açıklama 
IV. cümle akışı bozmaktadır.
Soru 10
(I) Bugün, özellikle Anadolu yakasında apartmanların arasına sıkışmış eski köşkler hâlâ var. (II) Kimi restore edilmiş kimi de yıkıldı yıkılacak. (III) Onların gerçekten köşk olduğu dönemleri yaşayan eski sakinleri, çoktan apartman dairelerine dağılmışlar. (IV) Tek katlı evlerden apartmanlara geçiş, hızlı nüfus artışının sonucunda olmuş. (V) Fotoğraflar albümlere girmiş, anılar hayatlara sinmiş, köşkten apartmana yolculuk acıklı bir masal gibi bitmiş… Bu parçada numaralanmış cümlelerin hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
10 numaralı soru için açıklama 
IV. cümle akışı bozmaktadır.
Soru 11
Bugün hâlâ tarihi, geçmişte yaşanan bir olaylar topluluğu olarak algılayanlar mevcut. Zekâ ve çaba gerektiren pek çok verimli alan varken ta­rihle ilgilenmek gerektiğine akıl erdiremeyenler var ______ O, insanoğluna doğru sonuçlara varma­ları için yön veren bir düşünce tarzıdır. Onların yalnızca kendi tecrübelerinden değil kendilerin­den öncekilerin tecrübelerinden yararlanmasını sağlayan bir bilim dalıdır.Yukarıdaki parçada boş bırakılan yere aşa­ğıdakilerden hangisinin getirilmesi uygun olur?
A
Nitekim geçmişte yaşayanların deneyimle­ri, insanların yaşamla ilgili tecrübe kazan­masına yardımcı olur.
B
Böylece o, geçmiş hakkında bilgiler vererek gelecekle ilgili doğru kararlar vermemizi sağlar.
C
Oysa insanların geçmişten cesaret almaya, geçmişi tüm yönleriyle öğrenmeye ihtiyacı vardır.
D
Halbuki tarih, tozlu raflarda yerini alan bir olaylar topluluğu değildir.
E
Bununla birlikte tarih, diğer bilim dalların­dan çok daha fazla konuyla ilgilenir.
11 numaralı soru için açıklama 
"Halbuki tarih, tozlu raflarda yerini alan bir olaylar topluluğu değildir." getirilmelidir.
Soru 12
İş verimini etkileyen birçok faktör vardır. Fiziki, sosyal ve psikolojik etmenler en önemlileridir. İnsan yapımı olan makineler bile koşulların de­ğişmesiyle performanslarında farklılık göster­mektedir. Bu durum ne yazık ki dikkate alınmı­yor. Olumsuz şartlarda yapılan çalışmalar son günlerde epeyce fazlalaştı. _______ . Bunun nedeni olarak personelin işine gayrı ciddi yaklaşımını göstermek, gerçekleri görmezlikten gelmek ola­rak gösterilir. Böyle bir tutumda ısrarcı olmanın sonuçlan da sürpriz olmasa gerek.Yukarıdaki parçada boş bırakılan yere aşa­ğıdakilerden hangisinin getirilmesi en uy­gundur?
A
Fakat sonuçlar hep olumlu yönde oldu.
B
Bu yüzden de verim düştü.
C
Bu çalışmalara sıcak bakanlar da az değil.
D
Böyle bir tutum etik bakımdan olumlu de­ğerlendirilemez.
E
Buna rağmen insanlar elinden geleni esir­gememelidirler.
12 numaralı soru için açıklama 
"Bu yüzden de verim düştü." cümlesinin getirilmesi en uygundur.
Soru 13
Geçenlerde katıldığım bir sohbette dikkatimi çeken bir durum oluştu. İnsanların kelime hazi­neleri çok zayıf. Hangi cümleyi hangi deyimle bitireceklerini bilmiyorlar. Hangi atasözünün hangi anlama karşılık geldiğine dair bir fikirleri yok. Buradan anladım ki eğitim seviyemiz öyle sandığımız gibi normal değil, bilakis normalin altında. Buradan şu sonuca varıyorum ki televiz­yonlarda eğitici programlara pek yer vermiyorlar. Bu nedenle televizyonculara düşen görev _________ .Bu paragrafın sonuna düşüncenin akışına göre aşağıdaki cümlelerden hangisinin geti­rilmesi uygun olur?
A
eğitim kurumlarını uyararak, öğrencilere daha kaliteli eğitim sunmalarını sağlamaktır.
B
aileleri uyarmak ve onları eğitim yönünden bilinçlendirmektir.
C
televizyonlara kimin eli kimin cebinde tü­ründen programlar koymak yerine, eğitici türden programlara yer vermek olmalıdır.
D
daha çok okul açarak daha çok çocuğun okumasını sağlamaktır.
E
her yaşta, her kişiye kitap okumayı sevdir­mek ve bunu bir alışkanlık haline getirmektir.
13 numaralı soru için açıklama 
"televizyonlara kimin eli kimin cebinde tü­ründen programlar koymak yerine, eğitici türden programlara yer vermek olmalıdır." getirilmelidir.
Soru 14
Kültür Bakanlığının 20. yüzyılın en iyi şairlerinden Nüzhet Erman’ın anısına düzenlediği önemli yarışmaya başvurular başladı. 40 yaşın altındaki şairlerin son bir yıl içinde yayımlanan şiir kitapları değerlendirilecek. Yarışmaya son başvuru tarihi iki hafta sonra dolacak. Ödül için aday gösterilen eserlerden altı şar adet, Kültür Bakanlığı’na ulaştırılacak. Yarışmanı n seçici kurulu; öğretim üyelerinden ve şairlerden oluşacak. Yukarıdaki parçada kullanılan anlatım tekniği aşağıdakilerden hangisidir?
A
Açıklama
B
Betimleme
C
Öyküleme
D
Tartışma
E
Örnekleme
14 numaralı soru için açıklama 
Parçada Nüzhet Erman'in anisina düzenlenen yarisma basvurularina, basvuru sartlarina dair açiklayici bilgiler verilmektedir. Yanit A
Soru 15
Benim çocukluğum Ege kıyılarındaki bir sahil kasabasında geçti. Sahil kasabasında yetişen bir kişinin babasına hasret çektiğini bilir misiniz? Babam denize açılır bir hafta gelmezdi. Döndüğünde bizi sevemeden tekrar denize açılırdı. Bizim evde en büyük ağabey, baba gibi davranır ne iş varsa o yapardı. Rüzgar veya fırtına çıkınca hemen babamızı düşünür onun için dua ederdik. Her gelişi bizim için bayram gibiydi. Babamızla aramıza deniz girmişti sanki. Bu çok uzun bir süre böyle devam etti. Sonraları bu kayboluş daha kısa sürdü. Daha sonraları cep telefonları ile görüşür olduk. filmlerde ise sanıyorum bu “yok oluş” yirmi dört saati geçmiyor. Bu parçanın anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?
A
Tartışma
B
Öyküleme
C
Açıklama
D
Örnekleme
E
Tanık gösterme
15 numaralı soru için açıklama 
Parçada öyküleyici anlatim biçiminden yararlanilmistir. Dikkat edilirse yüklemlerdeki eylemler genelde geçmis zaman kipinde çekimlenmistir. Bu da bizi geçmisteki olaylara götürmektedir. Yanit B
Soru 16
Dünyada pek çok ülkenin kendisiyle bütünleşen bir sembolü vardır. Her turist nereye giderse önce bu sembolü görmek ister. Hatta denilebilir ki bazen tamamen bu sembol görülmek için o ülkeye gidilir. Ülke tanıtımında da bu semboller kullanılır. Bu sembollerden yola çıkılarak tanıtım yapılır. Gezilerin merkezine bu semboller konulur. Bunlar bazen bir doğa harikası bazen insan yapımı bir üründür. Hindistan’ı n, Taç Mahal’i, Fransa’nın, Eyfel Kulesi, Mısır’ın Pramitler’i... Bu parçada düşünceyi geliştirme yollarından hangisine başvurulmuştur?
A
Kişileştirme
B
Alıntılama
C
Benzetme
D
Örnekleme
E
Tanımlama
16 numaralı soru için açıklama 
Parçanin sonunda düsünceyi gelistirmek için Taç Mahal, Eyfel Kulesi ve Misir Piramitler'i örnek olarak verilmistir. Yanit D
Soru 17
İstanbul Üniversitesine uzanan eğitim hayatı Atatürk Erkek Lisesinden geçiyordu. Hikaye ve romana uzanan eğitim süreci tamamlanınca onun adı bu türlerle anılır oldu. Yeni Ufuklar dergisi onun ufkunu bir anda bizim ufkumuzla birleştirdi. Öykücü olarak başladığı bu dergide sonraları eliştiride kendini buldu. Eleştiri ve incelemede oldukça ileri gitti. Pek çok dergide bu noktadaki boşluğu doldurdu. Bu arada romanı da boş bırakmadı. Eleştiri ve inceleme tekniğini romancılığa da uyguladı. O usta bir romancı ve eleştirmen olarak tanınır: Selim ileri. Yukarıdaki parçada kullanılan anlatım tekniği aşağıdakilerden hangisidir?
A
Betimleme
B
Öyküleme
C
Tartışma
D
Benzetme
E
Açıklama
17 numaralı soru için açıklama 
Parçada Selim Ileri'nin sanat yasamini olusturan asamalar açiklaniyor. Yanit E
Soru 18
Sanat daima baskının sonucudur. Onun serbest olduğu ölçüde yukarılara yükseleceğini sanmak uçurtmayı yükselmekten alıkoyan şeyin ip olduğunu sanmaktır. Kanadını rahatsız eden hava olmasa daha iyi uçacağını düşünen güvercin, uçmak için kanadını dayayabileceği havaya ihtiyacı olduğunu bilmemektedir. Sanat da böyledir _______ .Bu parçayı sürdürebilecek en uygun cümle aşağıdakilerden hangisidir?
A
yükselmek, ilerlemek için, baskılarla mücadele etmek zorundadır.
B
ancak baskılar sonucunda şekillenir, biçim kazanır.
C
yükselebilmesi için, sanatın baskılardan kurtulması gerekir.
D
gerçek sanatçı, dış baskılara karşı koymayı başarır.
E
toplumun ve kişilerin arzuları yönünde şekillenir.
18 numaralı soru için açıklama 
"yükselmek, ilerlemek için, baskılarla mücadele etmek zorundadır." getirilmelidir.
Soru 19
(I) Ne yalan söyleyeyim: Tolstoy'un Savaş ve Barış'ını şimdiye dek okumamıştım. (II) Aslında önemli bir kitap olduğunu biliyordum, (III) Nice kimseler onu edebiyatın en büyük yapıtı, en güzel romanı diye gösterirler. (IV) Ama ben kaç kez okumaya kalktımsa, başaramadım. (V) Savaş ve Barış'ı beğenmeseniz bile önemini, büyüklüğünü hissedersiniz, (VI) Daha ilk sayfalarda bunalırdım, sabrım tükenirdi. (VII) Rus adlarını görünce şaşırır, kitabı elimden bırakırdım.Numaralanmış cümlelerden hangisi konunun akışını bozmuştur?
A
II
B
III
C
IV
D
V
E
VI
19 numaralı soru için açıklama 
V. cümle konunun akışını bozmuştur.
Soru 20
(I) Garip hareketi üç şairin adıyla anılır: Orhan Veli Kanık, Oktay Rıfat, Melih Cevdet Anday. (II) Bu üç şair, başlangıçta konuşma dilinin yalınlığı içinde yaşama sevincini, günlük hayatı, küçük adamın dertlerini konu edinir. (III) Garip Hareketini kısa sürede yaygınlaştınr. (IV) Melih Cevdet ve Oktay Rıfat yeni denemelerle kendilerine özgü bir şiire yönelirler. (V) Orhan Veli de ikinci kitabı “Vazgeçemediğim”den başlayarak şiirini değiştirir.Yukarıdaki parçada, numaralanmış cümlelerin hangisinden sonra “Ancak zamanla bu üç şairin şiir anlayışlarında bir değişme olur.” cümlesi getirilirse parçanın anlam bütünlüğü bozulmaz?
A
I
B
II
C
III
D
IV
E
V
20 numaralı soru için açıklama 
Bu tür sorularda anlamsal ilişki aranır. Tırnak içine alınan cümle IV ve V. cümleyle anlam ilgisi kuruyor. III. cümleden sonra bu cümlenin getirilmesi durumunda anlam bütünlüğü bozulmaz. Cevap (C) seçeneğidir.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
20 tamamladınız.

KPSS ÇIKMIŞ SORULAR

KPSS ATAMA PUANLARI

Bunları da incele!

Yorumlar

eight + five =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.