İngilizce Öğretim Programının Modeli (2 – 8. Sınıflar)

0 119

İngilizce Öğretim Programının Modeli (2 – 8. Sınıflar).

İngilizce Öğretim Programı Uygulama Önerileri

İngilizce Öğretim Modeli şu hususları kapsamalıdır.

  • 2-4. sınıflarda ana hedef dinleme ve konuşmanın geliştirilmesidir.
  • Okuma ve yazma becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlikler sözcük düzeyini geçmemelidir (Örnek: Çocuklar kedi resminin altına “cat” yazabilir). Buna ek olarak, sınırlı olarak belirtilmiş becerilerde 25 sözcüğe kadar okuma ve yazma etkinlikleri yapılabilir
  • 5 ve 6. sınıflarda okuma etkinlikleri cümle düzeyine çıkabilir.
  • 7 ve 8. sınıflardaki yaşca büyük öğrenciler okuma-yazma etkinliklerine ait temel bilgileri edindiklerinden okuma ve yazmayı dil öğreniminin önemli bir parçası olarak kullanabilirler.

İngilizce Öğretim Programı Modeli

SeviyeSınıfHedef Beceriler
A12Dinleme ve konuşma
A13Dinleme ve konuşma
Çok sınırlı okuma ve yazma
A14Dinleme ve konuşma
Çok sınırlı okuma ve yazma
A15Dinleme ve konuşma
Sınırlı okuma
Çok sınırlı yazma
A16Dinleme ve konuşma
Sınırlı okuma
Sınırlı yazma
A2 (Tema)7Birincil: Dinleme ve konuşma
İkincil: Okuma ve yazma
A2 (Tema)8Birincil: Dinleme ve konuşma
İkincil: Okuma ve yazma

Tema bazlı öğretimin temel özellikleri şunlardır : Yüksek düzeyde bağlamlandırılmış öğrenme ortamı, bir konu çerçevesinde ele alınan sözcük ve dil bilgisi yapıları, anlamlı duruma dayalı öğrenmeyi sağlayan ders konusuna (örneğin; bilim insanları, coğrafya, evdeki sorumluluklar vb.) göre seçilmiş tema ile bütünleşen beceriler ve etkinlikler.

A1 Temel Düzey

Giriş veya Keşif Düzeyi (A1) Ortak Yeti Açıklamaları

Öğrenciler sıradan ve gündelik deyişlerle somut gereksinimleri karşılamayı hedefleyen son derece yalın ifadeleri anlayabilir ve kullanabilir. Kendini veya bir başkasını tanıtabilir ve karşısındaki kişiye basit sorular (örneğin oturduğu yer, ilişkileri, sahip olduğu şeyler vb.) sorabilir ve aynı türden sorulara yanıt verebilir. Eğer karşısındaki kişi yavaş ve kendisine yardımcı olacak biçimde konuşuyorsa öğrenci basit biçimde iletişim kurabilir.

A2 Temel Düzey

Ara veya Temel Gereksinim Düzeyi (A2) Ortak Yeti Açıklamaları

Öğrenciler basit ifadeleri ve iletişimsel anlamda elzem olan alanlarda (sözgelimi yalın ve kişisel bilgiler, aile bilgileri, alışveriş, yakın çevre ve iş) sıklıkla kullanılan ifadeleri anlayabilir. Bilindik ve alışılagelen konular
hakkında yalın ve basit bilgi alışverişini gerektiren kolay ve yaygın etkinlikler yoluyla iletişim kurabilir. Eğitimini, yakın çevresini basit yollardan betimleyebilir ve temel gereksinimlerine denk düşen konuları anlatabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

error: Content is protected!