soru ve cevaplar

Ehliyet Sınav Sonuçları 2020 E-Sınav Sonuçları MEB

MEB tarafından düzenlenen ehliyet sınav sonuçları 2020 ve e-sınav sonuçları sorgulamam ekranı sitemizde. 2020 elektronik sınav sonucu öğrenme MEB. e-sınav 2020

Ehliyet Sınav Sonuçları 2020

MEB tarafından yapılan yazılı ehliyet sınavları artık elektronik ortamda yapılıyor. Ehliyet sınavı sonuçlarınızı e-sınav bitiminde hemen öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınav sonuçları sorgulama ekranı e-sınav salonu girişinde bulunmaktadır. Sınavdan sonra e-sınav sonuçları sorgulama ekranından sonuçlarınızı öğrenin.

Bir diğer e-sınav sonuç öğrenme ekranı ise MEB e-sınav sorgulama ekranı. MEB E-Sınav Sonuç Sorgulama Ekranında T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterli. E-Sınav sonucunuzu anında öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır

Ehliyet yazılı sınav sonuçları sınav bitiminden sonra hemen öğrenilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı e-sınav sonuçları sorgulama ekranından anında sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınavından başarılı olabilmeniz için en az 35 soruyu doğru işaretlemeli, ya da 70 puan almalısınız.

Ehliyet Sınav Ücretleri Ne Kadar

Ehliyet sınav ücretleri belgenin türüne göre değişmektedir. BURADAN ehliyet sınav ve sürücü kursları ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Geçme Notu Kaç

Ehliyet yazılı sınavından başarılı olabilmek için en az 70 puan alınmalıdır. Sınavda toplam 50 soru soruluyor ve sınav süresi 45 dakika. Yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmiyor. Sınavdan geçebilmek için en az 35 doğru yapılması gerekiyor.

Ehliyet Sınavı Konuları

Ehliyet sınavı şu konulardan oluşuyor;

  • Trafik alanı: 23 soru
  • Motor alanı: 9 soru
  • İlkyardım alanı: 12 soru
  • Trafik adabı alanı: 6 soru
  • Toplam: 50 soru
  • Sınav süresi: 45 dakika

M, A, A1, A2, B, B1, D, D1, C, C1 ve F sınıflarında ehliyet almak isteyen adayların her birine 50 soru sorulur. Farklı ehliyetler için farklı sayıda soru sorulmaz.

Ehliyet İçin Yaş Sınırı Nedir

Ehliyet belgesi almak için bazı yaş sınırları vardır. M, A1 ve B1 için en az 16 yaşını doldurmalısınız. A2, B, BE, C1, C1E, F ve G ehliyet belgesi için 18 yaş sınırı bulunuyor. C, CE, D1 ve D1E türü ehliyetler için en az 21 yaş şartı bulunuyor. D ve DE ehliyet belgeleri için ise en az 24 yaşını doldurmanız gerekiyor.

Ehliyet SınıflarıYaş Sınırı
M, A1, B116
A2, B, BE, C1, C1E, F ve G18
A / Gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için20 / 21
C, CE, D1 ve D1E21
D ve DE24

Bunlar da ilginizi çekebilir