DGS ÖBP Hesaplama 2021 – DGS Önlisans Başarı Puanı Hesapla

8.725

Dikey Geçiş Sınavı Güncel DGS önlisans başarı puanı hesaplamak istiyorsanız doğru yerdesiniz. DGS ÖBP Hesaplama 2021 ÖSYM sınav sistemine uyumludur. ÖBP Hesapla

DGS ÖBP Hesaplama 2021

DGS ÖBP Hesaplama 2021 ÖSYM sınav sistemine uygun olarak aşağıdan hesaplayabilirsiniz. Ayrıca en güncel DGS puanınızı da hesaplayabilirsiniz.

2021 DGS PUAN HESAPLAMA

DGS Önlisans Başarı Puanı

DGS ÖBP Hesaplama 2021. Dikey Geçiş Sınavı DGS ÖBP puanı öğrencinin diploma notunun DGS puan hesaplama sistemindeki karşılığıdır. DGS puan hesaplama yapabilmek için öğrencinin DGS Önlisans Başarı Puanı bilinmelidir. ÖBP’ nin puanlara etkisi kaçınılmazdır. Dolayısıyla diploma notu iyi olan bir öğrenci her zaman bir adım öndedir.

ÖBP puanı en az 40, en fazla 80 olmaktadır. ÖBP puanı DGS sınav puanına eklenen puan değildir. DGS yerleştirme puanına eklenen puanı bulmak için ÖBP puanınızı 0.6 ile çarpmanız gerekiyor.

Dolayısıyla DGS yerleştirme puanına eklenecek olan ÖBP puanı en az 24, en fazla 48 olmaktadır. Bir önceki yıl herhangi bir bölüme yerleşen adaylar için DGS sınavına eklenecek olan ÖBP yerleştirme puanı en az 18, en fazla 36 olmaktadır.

DGS ÖBP Nasıl Hesaplanır

DGS Önlisans Başarı puanı (ÖBP) şu şekilde hesaplanır; Öğrencinin diploma notu 100′ lük sistemde ise diploma notu 0.8 ile çarpılır. Sonuç olarak ÖBP bulunmuş olur. Dolayısıyla diploma notu 100 olan bir öğrencinin Önlisans Başarı puanı 80, diploma notu 50 olan bir öğrencinin önlisans başarı puanı 40 olur.

Öğrencinin diploma notu 4′ lük sistemde ise Önlisans başarı puanını bulmak için diploma notunu 20 ile çarpmak yeterlidir. Örneğin diploma notu 2.85 olsun. 2.85 * 20 =57 bulunur. Bu da ÖBP puanıdır.

ÖBP Ne Zaman Kesilir

Önlisans Başarı puanının kesilmesi için DGS yerleştirmelerden sonra herhangi bir bölümü kazanmak gerekiyor. DGS sınavına giren ya da sınavdan sonra tercihte bulunan bir öğrencinin ÖBP puanı kesilmez. ÖPB kesilebilmesi için mutlaka bir bölümü kazanmak gerekmektedir. Bölümü okumasanız bile bir sonraki yıl ÖBP puanınız 1/4 oranında kesilmektedir.

DGS sınavı sonrasında herhangi bir bölüme yerleşen bir adayın ÖBP puanı 1/4 oranında kesilir. Kesinti bir sonraki sınav için geçerlidir. İki yıl sonraki sınav için ÖBP kesintisi olmaz. Örnek olarak 2020 DGS sınavından sonra tercihte bulundunuz ve bir bölüme yerleştiyseniz 2021 DGS sınavında ÖBP puanı kesilir. Fakat 2022 DGS’ de artık ÖBP kesilmez.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

error: Content is protected!