denemecevaplarözdebirtöderyks 2023dgs 2023ales
DOLAR
32,4053
EURO
34,5249
ALTIN
2.464,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
23°C
İstanbul
23°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
26°C
Salı Az Bulutlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
20°C
Perşembe Az Bulutlu
18°C

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları Test Çöz 2023

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları Test Çöz 2023

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları Test Çöz Online (2022-2023). Lise 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı dersi yazılı soruları test çöz PDF. 2022-2023 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 1. Yazılı soruları çöz.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Konuları

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Yazılı soruları MEB müfredatından oluşmaktadır. LİSE 11. Sınıf öğrencileri için özenle hazırladığımız 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılıya hazırlık soruları şu konulardan oluşuyor;

11.SINIF 2. DÖNEM TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI KONULARI
Sohbet ve Fıkra
Sohbet (Söyleşi) Nedir?
Fıkra (Köşe Yazısı) Nedir?
Cumhuriyet Öncesi Dönemde ve Cumhuriyet Döneminde Sohbet
Cumhuriyet Öncesi Dönemde ve Cumhuriyet Döneminde Fıkra

Roman
Roman Nedir?
Cumhuriyet Dönemi Romanı
Dünya Edebiyatında Roman
Anlatım Bozukluğu

Tiyatro
Tiyatro Nedir?
Cumhuriyet Dönemi’nde Tiyatro
Dünya Edebiyatında Tiyatro

Eleştiri
Eleştiri Nedir?
Cumhuriyet Döneminde Eleştiri
Cumhuriyet Öncesi Dönemde Eleştiri

Mülakat/Röportaj
Mülakat Nedir?
Röportaj Nedir?
Cumhuriyet Öncesi Dönemde Mülakat
Cumhuriyet Dönemi’nde Röportaj

11. SINIF TÜM YAZILI SORULARI İÇİN TIKLA

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Test Çöz

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları toplam 15 sorudan oluşmaktadır. 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı yazılısı test sonunda doğru ve yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Hepinize başarılar.

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları Çöz

Tebrikler - 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı Soruları Çöz adlı sınavı başarıyla tamamladınız.Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%.Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
“Romanda tek amacım hayatın heyecanını verebilmek ve canlı tipler oluşturmaktır. Roman yazarken, tanıdığım kimseler ve yaşadıklarımdan yola çıkarım. Fransız romancılarından gençliğimde çok zevkle okuduklarım Stendhal ile Balzac’tır. Şimdi Marcel Proust ile Jules Romains’in âdeta tiryakisi oldum.”
Diyen bir yazarın aşağıdaki akımlardan hangisini benimsemesi beklenir?
A
Klasisizm
B
Realizm
C
Romantizm
D
Egzistansiyalizm
E
Sürrealizm
Soru 2
Yayımlanan dört romanı da aynı sanat anlayışıyla yazılmıştır. “Çıkrıklar Durunca”da ucuz, Avrupa malı dokumanın yerli malı dokuma tezgâhlarını ortadan kaldırışı; “Düşkünler”de, Tanzimat’la ortaya çıkan yüksek memur bürokrasisinin zamanla çöküp yozlaşması; “Bir Varmış Bir Yokmuş”ta Tanzimat Dönemi’nde başlayan kapitülasyonların imparatorluğu sarsması, içinden çürütmesi anlatılmaktadır. “Yol Arkadaşları” ise roman biçiminde yazılmış gezi notları sayılabilir.
Bu parçada adı geçen eserler aşağıdaki yazarlardan hangisine aittir?
A
Yakup Kadri Karaosmanoğlu
B
Sabahattin Ali
C
Reşat Nuri Güntekin
D
Halide Edip Adıvar
E
Sadri Ertem
Soru 3
“Bir Sürgün’de hep yaşadıklarınızı mı anlattınız?” sorusuna verdiği karşılıkta Yakup Kadri Karaosmanoğlu şöyle demiştir: “Evet, anlatırım fakat değiştirerek, olaya uydurarak… Bununla birlikte bazıları da vardır ki aynen olmuştur. Ben muhayyilesi zayıf bir insanım. Öyle zannediyorum ki bende en kuvvetli taraf duygu hafızasıdır. Duymuş, yaşamış olduğum hisleri çok iyi hatırlarım ve işte eserlerimde onları anlatıyorum.”
Bu parçada sözü edilen romanın aşağıdaki yazı türlerinden hangisinin özelliklerini de taşıdığı söylenebilir?
A
Deneme
B
Anı
C
Gezi
D
Fıkra
E
Röportaj
Soru 4
Yaptığı hareketler ona hiçbir yere bağlı olmadığı şuurunu verdi. Hatta yavaş yavaş etrafından ne kadar ayrı olduğunu, ne kadar uzak olduğunu hissetmeye başladı. Bir an içinde deminkinin tamamıyla aksi olan bir yalnızlık duygusuyla sarsıldı. Etrafına baktığı zaman ağaçların, bulutların, derenin kendisinden hızla uzaklaştığını sezer gibi oldu.
Bu parça aşağıdakilerin hangisiyle doğrudan ilişkilidir?
A
Evrensel değerler
B
İnsan psikolojisi
C
Din ve tasavvuf
D
Mitolojik ögeler
E
Toplumsal değişim
Soru 5
Mehmet Ali’nin bana verdiği odaya zar zor sığdım. Bu, ovaya bakan iki pencereli, kavak ağaçlarıyla tutturulmuş tavanından kuru otlar sarkan, tabanı toprak bir hücredir.
Aşağıdakilerden hangisi bu parçada tanıtılan mekânın bir özelliğidir?
A
Küçüktür.
B
Geniştir.
C
Aydınlıktır.
D
Rutubetlidir.
E
Kullanışlıdır.
Soru 6
Eser, ilkin “Soytarının Kızı” adıyla İngilizce olarak İngiltere’de basılmış (1935), Türkçesi ondan bir yıl sonra, Sinekli Bakkal adıyla yayımlanmıştır. Sinekli Bakkal, bir töre romanıdır. Eserde Aksaray’ın Sinekli Bakkal semtinde ve o semtin çevresinde II. Abdülhamit devri Türkiye’si ele alınmıştır.
Bu parçada sözü edilen eserin aşağıdaki akımların hangisinin etkisiyle yazıldığı söylenebilir?
A
Realizm
B
Klasisizm
C
Sürrealizm
D
Romantizm
E
Egzistansiyalizm
Soru 7
Aşağıdaki parçaların hangisinde “iç çözümleme” tekniği uygulanmıştır? 
A
Bundan daha acemi bir yalan olur muydu? Evet, Sevim’in su içmek için yatağından kalktığını söylemesi yalandı. Bunları söylerken sinsi ve ürkek bir bakışla yüzüme bakması da bunu gösteriyordu.
B
Ben kimsenin aleyhinde söylemiyorum. Sade hakikati söylüyorum. O kadar etrafıma bakıyorum. Siz, gördüğüm insanların hiçbirisine benzemiyorsunuz. Farklı bir insansınız.
C
Para sıkıntısı çekmiyordum. Öteki hemşehrilerin hâline bakılırsa zengin bile sayılırdım. Annemden bana epeyce mal mülk kalmıştı. Amcam, İstanbul’da bunları gayet iyi idare ediyordu.
D
Sabahleyin bizimle beraber İstanbul’dan gelmiş kalabalık bir Alman ailesi önümdeki masada oturmuştu. Ara sıra dönüyorlar, ne söylediğimizi anlamadan gülüyorlardı.
E
Karanlık ağaçlarla dolu bir bahçe… Sonunda viranelikten göçmek üzere iki katlı yayvan bir tahta ev…. İki yanında payanda mı, çardak mı olduğu anlaşılmayan koca koca kalaslar…
Soru 8
................ romanında Feride’nin şahsında Batılı bir okulda tahsil yapmış; yeninin, yeniliğin temsilcisi, çağdaş bir öğretmen tipi sunulur. Ancak bu özelliklerine rağmen Feride, “hiçbir aşağılık duygusuna kapılmadan, yersiz bir Batı hayranlığına ve taklitçiliğe özenmeden” hareket eder.
Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdaki eserlerden hangisi getirilmelidir?
 
A
Kavak Yelleri
B
Çalıkuşu
C
Harabelerin Çiçeği
D
Yeşil Gece
E
Damga
Soru 9
Aşağıdakilerden hangisi farklı bir bakış açısıyla yazılmıştır?
A
Akşam eve dönerken elimde önemli bir cümle, tartışmasız bir gerçek getirememiş olmak moral bozucuydu.
B
Sazlıdere köyü, Okçuoğlu’nun altı bin dönümlük sahasının tam ortasında kalıyordu. Okçuoğlu bu yüzden bin beş yüz dönümlük bir tarlayı ekemediği gibi kesik sulama usulüyle ancak ruhsat alabiliyordu.
C
Köprünün üstüne müthiş bir kalabalık toplanmıştı. Hamza Dayı bunu anladı. Otomobili daha hızlı sürdü.
D
Ev işiyle Murtaza Ağa kendisi uğraşıyordu. Kasabanın en güzel evi çeltikçi Uzun Rahmet’indir. Uzun Rahmet evi geçen yıl yaptırdı.
E
İbrahim Efendi’nin huzurlu bir hayatı vardı. Memlekette, kendisi gibi bolluk ve tokluk içinde bir zümrenin bulunduğu da bir gerçekti.
Soru 10
Beş gecenin uykusuzluğunu bir gecede ama yirmi saatlik, hiç değilse on beş saatlik bir gecede, ufak ufak harcadıktan sonra adam elbette zilzurna aç uyanır. Oysa önünde utanmaz suratlı koskoca bir gar! Koskoca bir “Strasbourg” yazısı! Bir lokanta düşünüyor. Sıcak bir çorba! Çevrede lokantaya özgü bir yer göremiyor. İnsanlar, unuttukları bir şeye yetişmek ya da hatırladıkları bir şeyden kaçmak için koşuşuyorlar. Yukarılara bakıyorsun yazılar, yazılar… Onların üstünde yüksek, yabancı bir gökyüzü…
Bu parça ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
Mekân ayrıntılı bir şekilde betimlenmiştir.
B
Eksiltili ifadelere yer verilmektedir.
C
Anlatım, olayın merkezinde bulunan bir anlatıcı tarafından gerçekleştirilmektedir.
D
Kendini bulunduğu ülkeye ait hissetmeyen bir kahraman söz konusudur.
E
“Utanmaz suratlı,” “yabancı” sıfatları anlatıcının psikolojisini yansıtmaktadır.
Soru 11
Ernest Hemingway’in 1929 yılında kaleme aldığı romanıdır. Romanda anlatılan olaylar I. Dünya Savaşı sırasında geçmektedir. 1915 yılının sonbaharında İtalyan ordusu, Avusturya ve Almanya orduları karşısında çetin bir muharebe vermektedir. Eserde İtalyan ambulans birliğinde çalışan ve genç bir Amerikalı olan Teğmen Frederic Henry ile İngiliz hemşire Catherine Barkley’in savaşın ortasında hem kendi sevgi dolu dünyalarını, hem de savaşın her şeyi yerle bir eden acımasız dünyasını yaşamaları anlatılır.
Bu parçada özeti verilen eser aşağıdakilerden hangisidir? 
A
Silahlara Veda
B
Geride Kalanlar
C
Gün Olur Asra Bedel
D
Yorgun Savaşçı
E
Savaş ve Barış
Soru 12
Anayurt Oteli yazarın 1973 yılında yayımlanan ikinci romanıdır. Aylak Adam gibi aynı yapı ve teknikle kaleme alınmıştır. Roman, Manisa’nın Anavatan Oteli ve onun kâtibinden esinlenerek yazılmıştır. Romanda olaylar, kahraman Zebercet’in ruh dünyası ve psikolojisi üzerine kurulmuştur. Başından geçenler yine onun bilinçaltından istifade edilerek anlatılır. Zebercet, terk edilmeye ve reddedilmeye karşı aşırı duyarlı, içine kapanık bir kişiliğe sahiptir.
Bu parçada sözü edilen eserin yazarı aşağıdakilerden hangisidir?
A
Abbas Sayar
B
Kemal Bilbaşar
C
Oğuz Atay
D
Yaşar Kemal
E
Yusuf Atılgan
Soru 13
Kedinin yalayışını dinledi. Jambonlu yumurta, istemez. Bu sıcaklarda iyi yumurta hak getire. Şöyle temiz güzel bir su içeyim. Perşembe: Buckley’den koyun böbreği de alınmaz bugün. Tereyağında pişirirdim, karabiberli falan. Çayın suyu kaynayadursun. Kedinin yalayışları yavaşladı, fincan tabağını tertemiz yapmış. Dilleri niçin sert olur öyle? Daha iyi yalayabilsin, tüm girintilerini kabın. Yiyebileceği bir şey? Çevresine bakındı. Yok.
Bu parçada kullanılan anlatım tekniği aşağıdakilerden hangisidir?
A
Gösterme
B
Bilinç Akışı
C
Diyalog
D
Geriye Dönüş
E
İç Çözümleme
Soru 14
Aşağıdakilerin hangisinde farklı bir bakış açısı kullanılmıştır?
A
Kara Bayram’ın babadan kalma evi köy içine bakıyordu. İki katlıydı. Altı ahır, samanlık, koyun damı... Üstü iki oda bir “hayat”tı. Odalardan birinde oturur, yer içer, yatarlardı. Birine de taktuk korlardı.
B
Bir koku var bu Haceli’de, bir koku. Ağzıma burnuma çaput tıkmışlar gibi bunalıyorum. Boğulacak gibi oluyorum. Mapuslar gibiyim. Daracık demir sandıkta kapalıyım. Havamı kesmişler boğuluyorum.
C
Irgatbaşı Pehlivan Ali’yi kırma makinesine vermişti. Dolu çuvalıyla dayanan işçiden aldığı çuvalı makinenin dört köşe ağzından boşaltıp boş çuvalı geri verirken yeni bir dolu çuval dayanıyordu önüne.
D
Güneş iyice yükselmiş, ovaya terleten, enseleri, çıplak kolları, bacakları ısıran esintisiz, bir sarı sıcak yayılmıştı. Çiğ güneş altında, uzaklardaki dallar titreşiyor, bulutsuz gökten tek kuş geçmiyordu.
E
Üniversitede ders çalışırken de Selim, arkadaşlarına böyle takılırdı. Kim çıkarmıştı bu sözü? Kenan çıkarmıştı. Yüksek matematikten haziranda geçince Selim’le bir olup etüt odasında çalışan Turgut’un başucundan ayrılmamışlardı.
Soru 15
Aşağıdaki cümlelerin hangisinde yay ayraç içinde verilen düşünceyi geliştirme yolu kullanılmıştır?
A
Frontal lobların en ön kısımları olan prefrontal loblar ve onlara bitişik motor korteks, kişiliği duygularla birleştirir, düşünceyi eyleme dönüştürür. (Tanımlama)
B
Aslına bakılırsa beynin içindeki iletişimin nerdeyse %90’ı birleştirici liflerden oluşan ve beynin kendi kendisine konuşmasını sağlayan yollarla gerçekleşir. (Karşılaştırma)
C
Poryetal lobların her biri, bedenin karşıt tarafından gelen duyumları alan bir istasyon gibi davranır; bu loblar bilgiyi beynin en geniş lif ağları yoluyla bütünleştirmekten sorumludur. (Somutlama)
D
Bir fincan çay koymak, prefrontal lobların bu eyleme karar vermesini, premotor bölgenin gerekli kas hareketlerinin sırasını programlamasını ve motor bölgelerin el ve kol kaslarını harekete geçirmesini gerektirir. (Örnekleme)
E
Nörologlar, gelişmiş mikroskoplarla yaptıkları titiz gözlemler sayesinde, nöronların fiziksel olarak birbirine bağlı olmadığını, sinaps denen eklemlerle birbirinden ayrıldığını tespit etmişlerdir. (Tanık gösterme)
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
15 tamamladınız.

Ortaöğretim 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Yazılı hazırlık sorularını çözerken soruları dikkatli okumalı ve iyi analiz etmelisiniz. Sorunun kökünü ve sizden ne istediğini iyi anlarsanız tüm soruları doğru cevaplayabilirsiniz. En önemlisi konuyu çok iyi öğrenmelisiniz.

Lise 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı yazılı soruları başarınızı ölçmektedir. Bu yüzden soruları iyi okumalı ve tüm şıkları incelemelisiniz. 11. SINIF TÜM YAZILI SORULARI İÇİN TIKLA

11. SINIF TÜM YAZILI SORULARI İÇİN TIKLA

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Yazılı Soruları Çözerken

11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı Yazılı Soruları Çözerken şunlara dikkat edilmelidir;

  • Sorunun bizden ne istediğini iyi anlamalı
  • Sorunun kökünü iyi incelemeli
  • Hangisi değildir, hangisi kesin olarak çıkarılamaz gibi ifadelerin altı çizilmelidir.
  • İşlem hatası yapmamaya özen gösterilmeli
  • Çok acele edilmemelidir.
  • Konuyu iyi öğrenen bir öğrencinin tüm soruları yapabileceği unutulmamalı ve bu yüzden konuya çok iyi çalışmalısınız.
  • Son olarak tüm şıkları görmeden işaretleme yapılmamalı.

11. Sınıf Yazılı soruları çöz (2022-2023). 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı yazılı soruları çöz. 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı 2. Dönem 1. Yazılı soruları çöz. 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı yazılı soruları test. 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı yazılı soruları 2. Dönem 1. Yazılı. 11. Sınıf Türk Dili ve Edebiyatı yazılı soruları çöz online test.

11. Sınıf Yazılı Soruları Test PDF İndir (2021-2022)
11. Sınıf Yazılı Soruları Test PDF İndir (2021-2022)
Online Test Çöz 2021 - ALES DGS LGS KPSS TYT
Online Test Çöz 2021 – ALES DGS LGS KPSS TYT

2022-2023 TYT AYT TESTLERİ ÇÖZ

11. SINIF MEB DERS KİTAPLARI İNDİR

11. SINIF KONULARI MEB

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Yorumlar

12 − 4 =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.