denemecevaplarözdebirtöderyks 2023dgs 2023ales
DOLAR
19,0510
EURO
20,5023
ALTIN
1.211,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
20°C
İstanbul
20°C
Açık
Pazartesi Hafif Yağmurlu
12°C
Salı Hafif Yağmurlu
8°C
Çarşamba Az Bulutlu
10°C
Perşembe Çok Bulutlu
13°C

10. Sınıf Felsefe Konuları Ve Müfredatı MEB (2022-2023)

10. Sınıf Felsefe Konuları Ve Müfredatı MEB (2022-2023)

2022 ve 2023 10. Sınıf Felsefe Konuları ve Müfredatı MEB. Lise 10. Sınıf Felsefe konuları ve Müfredatı nelerdir? 10. Sınıf Felsefe Müfredatı 2022-2023. Lise 10. Sınıf Felsefe ders içerikleri ve detayları yazımızda.

10. Sınıf Felsefe Konuları

2022 ve 2023 Eğitim Öğretim Yılı MEB 10. Sınıf Felsefe konuları ve müfredatı belli oldu!. Lise 10. Sınıf Felsefe Konuları ve Müfredatı OLASILIK, FONKSİYONLAR, İKİNCİ DERECEDEN DENKLEMLER, DÖRTGENLER VE ÇOKGENLER gibi konulardan oluşmaktadır. 10. Sınıf Felsefe dersinde işlenecek konular iki dönem halinde aşağıda paylaşıldı. 2022 ve 2023 10.Sınıf Felsefe Konuları ve Müfredatı şu şekildedir;

10. Sınıf Felsefe Konuları 1.Dönem

 • 10. Sınıf Felsefe Konuları
 • 1.Ünite: Felsefeyi Tanıma
 • 2.Ünite: Felsefe ile Düşünme
 • 3.Felsefenin Temel Konuları ve Problemleri
  • Varlık Felsefesi
  • Bilgi Felsefesi

TYT AYT TESTLERİ ÇÖZ

10. Sınıf Felsefe Konuları 2.Dönem

 • 10. Sınıf Felsefe Konuları 2. Dönem
 • 3.Felsefenin Temel Konuları ve Problemleri
  • Bilim Felsefesi
  • Ahlak Felsefesi
  • Din Felsefesi
  • Siyaset Felsefesi
  • Sanat Felsefesi
 • 4.Ünite: Felsefi Okuma ve Yazma
10. Sınıf Felsefe Konuları Ve Müfredatı MEB (2022-2023)
10. Sınıf Felsefe Konuları Ve Müfredatı MEB (2022-2023)

10. SINIF DERS KİTAPLARI

10. SINIF KONULARI MEB

10. Sınıf Felsefe Dersi Kazanımları

10. Sınıf Felsefe Konuları ve Kazanımları aşağıdadır.

10. SINIF ALT ÖĞRENME ALANI, KONU, KAZANIM VE AÇIKLAMALARI

10. Sınıf Konu, Kazanım ve Açıklamaları
ÜNİTE 1: FELSEFEYİ TANIMA
10.1.1. Felsefenin anlamını açıklar.
a) Çeşitli sorulardan (Bilgi nedir?, Bilinç nedir?, Öz bilinç nedir?) hareketle düşünmenin önemi ve gerekliliğinin tartışılması sağlanır.
b) Felsefe (philosophia) terimi kapsamında geçen sevgi, arayış, bilgi, hakikat ve hikmet (bilgelik/sophia) kavramlarının felsefeyle ilişkisine değinilir.
c) Farklı düşünürlerin (Platon, Aristoteles, el-kindî, Fârâbî, İbn Sînâ, I. Kant, K. Jaspers, Hilmi Ziya Ülken ve Takiyettin Mengüşoğlu) felsefe tanımlarına yer verilerek bu tanımların benzer ve farklı noktalarının belirtilmesi sağlanır.
d) Bilişim teknolojileri kullanılarak “Filozof kimdir?” sorusuna ilişkin bir sunum hazırlanması ve sunumun sınıf ortamında paylaşılması sağlanır.

10.1.2. Felsefi düşüncenin özelliklerini açıklar.
a) Felsefi düşüncenin ortaya çıkışı üzerinde kısaca durulur.
b) Felsefenin sorgulama, merak etme, şüphe duyma, hayret etme, yığılımlı ilerleme, eleştirel, refleksif, rasyonel, sistemli, tutarlı ve evrensel olma özellikleri vurgulanır.
c) N. Uygur’un “Bir Felsefe Sorusu Nedir?” adlı makalesinden alınan veya derlenen bir metinden hareketle felsefi soruların özelliklerinin yorumlanması sağlanır.
10.1.3. Felsefenin insan ve toplum hayatı üzerindeki rolünü örneklerle açıklar.
a) Felsefenin bireysel ve toplumsal işlevlerine değinilir.
b) Felsefe hayat ilişkisinin günlük hayattan örneklerle yorumlanması sağlanır.

ÜNİTE 2: FELSEFE İLE DÜŞÜNME
10.2.1. Düşünme ve akıl yürütmeye ilişkin kavramları açıklar.
a) Görüş, argüman, önerme, tümdengelim, tümevarım, analoji, tutarlılık, çelişiklik, gerçeklik, doğruluk ve temellendirme kavramları üzerinde durulur.
b) Örnek metinler verilerek bu metinlerdeki akıl yürütme biçimlerinin, tutarlı ve çelişik ifadelerin belirlenmesi sağlanır.
10.2.2. Düşünme ve akıl yürütmede dili doğru kullanmanın önemini açıklar.
a) Dilin ifade etme ve kavramlaştırma işlevi üzerinde durulur.
b) Kavramları yanlış kullanmanın, anlamı nasıl değiştirdiğine ilişkin günlük hayattan örnekler verilmesi sağlanır.
10.2.3. Bir konuyla ilgili felsefi sorular oluşturur.

Seçilen konu örnekleri üzerinden öğrencilere sorular yöneltilerek öğrencilerin konuya ilişkin kendi sorularını yapılandırmaları sağlanır.
10.2.4. Felsefi bir görüşü veya argümanı sorgular.
a) Bir konuşma veya bir metin seçilerek konuşmacının yahut yazarın ileri sürdüğü görüş ve argümanların tespit edilmesi ve tartışılması sağlanır.
b) Öğrencilerin gazete, dergi, roman, televizyon haberi, tartışma programı veya filmlerde geçen felsefi bir görüşü tespit etmeleri ve bu görüşü temellendiren argümanları sınıf ortamında tartışmaları sağlanır.

ÜNİTE 3: FELSEFENİN TEMEL KONULARI VE PROBLEMLERİ
10.3.1. Varlık felsefesinin konusunu ve problemlerini açıklar.
a) “Varlık var mıdır?”, “Varlığın mahiyeti nedir?”, “Evrende amaçlılık var mıdır?” problemlerinden hareketle varlık felsefesinin konusu kısaca açıklanır.
b) Felsefi bir metin üzerinden varlık türlerinin sınıflandırılması sağlanır.
c) Öğrencilerin hikâye, roman, kısa film veya belgesellerden birinde işlenen konuyu varlık felsefesi açısından değerlendirmeleri ve sınıfta paylaşmaları sağlanır.
10.3.2. Bilgi felsefesinin konusunu ve problemlerini açıklar.

a) “Doğru bilgi mümkün müdür?”, “Bilginin kaynağı nedir?”, “Bilginin sınırları ve doğru bilginin ölçütleri nelerdir?” problemlerinden hareketle bilgi felsefesinin konusu kısaca açıklanır.
b) Felsefi bir metnin üzerinden doğruluk ve gerçeklik kavramları arasındaki ilişkinin tartışılması sağlanır.
c) Öğrencilerin dergi ve gazete haberleri, internet, sosyal medya veya TV programlarında paylaşılan bilgileri, bilginin değeri ve güvenilirliği açısından tartışmaları sağlanır.
10.3.3. Bilim felsefesinin konusunu ve problemlerini açıklar.
a) “Bilim nedir?”, “Bilimsel yöntem nedir?”, “Bilimin değeri nedir?” problemlerinden hareketle bilim felsefesinin konusu kısaca açıklanır.

b) Bilim felsefe ilişkisi üzerinde durulur.
c) B. Russell’ın “Bilgelikle birleştiğinde bilimin sağladığı kudret tüm insanlığa büyük ölçüde refah ve mutluluk getirebilir; tek başına ise yalnız yıkıntıya yol açar.” sözünden hareketle bilimle hayat arasındaki ilişkinin tartışılması sağlanır.
10.3.4 Ahlak felsefesinin konusunu ve problemlerini açıklar.
a) “İyi ve kötünün ölçütü nedir?”, “Özgürlük ve sorumluluk arasında nasıl bir ilişki vardır?”, “Evrensel bir ahlak yasası var mıdır?” problemlerinden hareketle ahlak felsefesinin konusu kısaca açıklanır.
b) Felsefi bir metnin üzerinden, iyilik ve mutluluk ilişkisinin yorumlanması sağlanır.
c) Okul ortamında yaşanan durumlardan ve olaylardan hareketle özgürlük, sorumluluk ve kural (norm) ilişkisinin tartışılması sağlanır.

10.3.5. Din felsefesinin konusunu ve sorularını açıklar.
a) “Tanrı’nın varlığı ile ilgili görüşler nelerdir?”, “Evren sonlu mudur, sonsuz mudur?”, “Ölümden sonra yaşam var mıdır?” problemlerinden hareketle din felsefesinin konusu kısaca açıklanır.
b) Teoloji ve din felsefesi farkı üzerinde durulur.
c) “Ben kimim?” sorusunun felsefe, bilim ve din açısından nasıl ele alındığının tartışılması sağlanır.
10.3.6. Siyaset felsefesinin konusunu ve problemlerini açıklar.
a) “Hak, adalet ve özgürlük nedir?”, “ İktidarın kaynağı nedir?”, “İdeal devlet düzeni olabilir mi?” problemlerinden hareketle siyaset felsefesinin konusu kısaca açıklanır.
b) Geçmişten günümüze egemenlik sorununun temel hak ve özgürlükler açısından tartışılması sağlanır.
c) Öğrencilerin ülkemizde yaşanan sorunlardan birini araştırarak birey, toplum ve devlet ilişkileri bağlamında tartışmaları sağlanır.

10.3.7. Sanat felsefesinin konusunu ve problemlerini açıklar.
a) “Güzel nedir?”, “Sanat nedir?”, “Sanat eserinin özellikleri nelerdir?” problemlerinden hareketle sanat felsefesinin konusu kısaca açıklanır.
b) Felsefi bir metin üzerinden sanat ve duyarlılık ilişkisinin yorumlanması sağlanır.
c) Öğrencilerin yaşadığı şehrin mimari yapısını estetik açıdan tartışmaları sağlanır

ÜNİTE 4: FELSEFİ OKUMA VE YAZMA
10.4.1. Felsefi bir metni analiz eder.
Felsefi bir metin örneğinde; “ Metinde hangi felsefi kavramlar geçmektedir?”, “ Metinde hangi felsefi problem veya problemler ele alınmaktadır?”, “ Felsefi probleme veya problemlere filozofun bakış açısı nasıldır?”, “ Kullanılan kavramlar ve savunulan görüşler,
güncel sorunların anlaşılması ve çözümlenmesi için nasıl bir katkı sunabilir?” soruları yoluyla analiz ve değerlendirme yapılması sağlanır.
10.4.2. Verilen konu hakkında alternatif görüşler geliştirir.

Metin alıntılarına yer verilerek öğrencilerin bu alıntılardaki konu veya durumla ilgili öne sürülen görüşleri belirlemeleri ve “Bu konuya farklı bir açıdan bakılabilir mi?”, “Bu konuyla ilgili sizden görüş öne sürmeniz istenseydi görüşünüz ne olurdu?” gibi sorulardan hareketle aynı konuyla ilgili özgün görüşler geliştirmeleri sağlanır.
10.4.3. Bir konu hakkında felsefi bir deneme yazar.
a) Felsefi denemenin ne olduğu ve nasıl yazıldığı açıklanır.
b) Tutarlı, sistematik ve temellendirilmiş bir felsefi denemenin yazılması sağlanır.
10.4.4. Felsefi akıl yürütme becerilerini diğer alanlarda kullanır.
Felsefeden farklı bir konuda yazılmış bir metni, felsefenin varlık, bilgi ve değer alanları üzerinden yorumlanması sağlanır.

10. Sınıf Felsefe Konuları ve Müfredatı MEB (2022-2023). Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına uyumlu olarak hazırlanan 10. Sınıf Felsefe konuları yukarıda listelenmiştir. 10. Sınıf Felsefe Konuları tüm yıl boyunca işlenmektedir. Konulara ait testleri ve 10. Sınıf PDF ders kitaplarını sitemizde bulabilirsiniz. 10. Sınıf Felsefe Testleri sitemizde paylaşıldı. 10. Sınıf Tüm Felsefe testlerini çözmek için TIKLA

10. SINIF TEKRAR TESTLERİ

TYT AYT DENEME SINAVLARI PDF

Bunlara da Bakabilirsiniz!

ETİKETLER: ,
Yorumlar

ten − ten =

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.